Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Analizy / Artykuł

Nowe prawa: kary za nielegalną sprzedaż leków

Zmiany w prawie dotyczą głównie hurtowni leków i aptek.

#wchodzi w czwartek, 6 czerwca

  • Hurtownie mają zakaz zaopatrywania się w leki w aptekach. Celem przepisów jest walka z tzw. odwróconym łańcuchem dystrybucji leków deficytowych, który polega na tym, że hurtownie skupują trudno dostępne leki na rynku detalicznym i sprzedają je drożej za granicą, co powoduje brak niektórych leków na rynku krajowym.
  • Podmioty wykonujące działalność medyczną (szpitale, przychodnie, lekarze itd.) mają zakaz nabywania leków w innym celu niż leczenie pacjentów na terenie kraju.
  • Za nielegalne kupowanie, sprzedawanie, wywożenie, przewożenie lub przechowywanie leków grozi kara od 3 mies. do 5 lat więzienia. Przy przestępstwach na dużą skalę jest to od 6 mies. do 8 lat, a przy przestępstwach dotyczących leków refundowanych od 1 roku do 10 lat.

Ścieżka prac nad projektem ustawy o zmianie ustawy - Prawo farmaceutyczne oraz ustawy o działalności leczniczej

Głosowanie

  • Minister zdrowia musi do końca roku przygotować Narodową Strategię Onkologiczną na lata 2020-2030. Dokument zostanie przyjęty przez rząd w drodze uchwały na podstawie projektu przygotowanego przez ministra i musi być aktualizowany nie rzadziej niż raz na 5 lat. Do celów strategii należą m.in. obniżenie zachorowalności na nowotwór, poprawa jakości profilaktyki, wdrożenie zmian organizacyjnych zapewniających chorym równy dostęp do opieki. 

Ścieżka prac nad projektem ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej

Głosowanie

Branże
Zdrowie