Członkowie Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego mieli 12 września głosować nad przyjęciem projektu sprawozdania Rozliczalność, przejrzystość i rzetelność w instytucjach Unii Europejskiej. Dzisiaj dotarła do nas informacja, że termin ten – na wniosek jednego z posłów – został przesunięty i głosowanie najprawdopodobniej odbędzie się 15 albo 29 września 2016 r. Czy to dobra wiadomość i czego dotyczy projekt sprawozdania?
[AKTUALIZACJA – głosowanie jednak 12 września. Szczegóły na końcu wpisu]
Przygotowany przez posła z grupy Zielonych Svena Giegolda projekt sprawozdania Rozliczalność, przejrzystość i rzetelność w instytucjach UE zawiera szereg propozycji, mających służyć wzrostowi przejrzystości podejmowania decyzji przez instytucje Unii Europejskiej, a także zwiększeniu kontroli nad działalnością lobbystów w Brukseli.
Sprawozdanie zawiera projekt rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie rozliczalności, przejrzystości i rzetelności w instytucjach UE, a także uzasadnienie, w którym podkreślono, że:
polityka UE wydaje się wielu obywatelom bardziej odległa [niż polityka krajowa/lokalna – przyp. BK], ponieważ w ich przekonaniu obywatele nie mają na nią wpływu. Co gorsza, dzisiejsza Unia Europejska jest czasem postrzegana raczej jako Europa lobbystów niż Europa obywateli. W Brukseli jest więcej aktywnych lobbystów niż w Waszyngtonie. Badania pokazują ogromny brak równowagi między dostępem do unijnych decydentów i wpływem na nich bardzo silnych interesów gospodarczych a takim dostępem i wpływem słabszych interesów społecznych. W celu skrócenia tego postrzeganego dystansu niniejsze sprawozdanie stanowi apel o przyjęcie podejścia składającego się z trzech elementów: instytucje UE muszą zapewnić przejrzystość, rozliczalność i rzetelność oraz ustanowić możliwie jak najwyższe normy w tych obszarach.
Projekt rezolucji składa się z 49 punktów, które zgrupowano w 12 częściach:
Do wydania rezolucji przez Parlament Europejski niezbędne jest najpierw przyjęcie projektu sprawozdania przez właściwą komisję parlamentarną, a następnie jej przegłosowanie podczas posiedzenia plenarnego Parlamentu.
Obecnie znajdujemy się na tym pierwszym etapie, czyli procedowaniu w Komisji Spraw Konstytucyjnych (AFCO). Wstępnie planowano, że głosowanie odbędzie się w dniu 12 września, jednakże dzisiaj dotarła do nas informacja, że głosowanie odbędzie się 15 albo dopiero 29 września.
Powodem przesunięcia są zmiany personalne w AFCO w związku, z którymi część posłów potrzebuje dodatkowego czasu na zapoznanie się z projektem.
Przesunięcie głosowania z jednej strony jest dobrą informacją – daje więcej czasu organizacjom pozarządowym na działanie (szczegóły wkrótce), a przede wszystkim okazję by większa liczba obywateli zapoznała się z treścią samego sprawozdania (polska wersja językowa jest dostępna tutaj) i spróbowała zaapelować do posłów, będących członkami AFCO, o przyjęcie projektu.
Z drugiej jednak strony głosowanie nie może odbyć się zbyt późno. 28 września Komisja Europejska będzie publikować propozycję nowego międzyinstytucjonalnego porozumienia dot. Rejestru Przejrzystości – przed tym dniem projekt sprawozdania powinien zostać przyjęty.
Poseł György Schöpflin wycofał swój wniosek o odroczenie głosowania w sprawie sprawozdania Rozliczalność, przejrzystość i rzetelność w instytucjach UE. Głosowanie odbędzie się już 12 września.
Mamy tylko kilka dni by zaapelować do posłów o poparcie przejrzystości instytucji Unii Europejskiej. Śledź jutro naszego bloga, a dowiesz się co możesz zrobić w tej sprawie.
Publikacja współfinansowana ze środków projektu Lobbying transparency in Poland, finansowanego ze środków Open Society Initiative for Europe jako część działań Fundacji Open Society