Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Analizy / Artykuł

Komisja Europejska pyta obywateli o kształt rejestru lobbingowego

1 marca rozpoczęły się konsultacje publiczne dotyczące rejestru lobbingowego w Unii Europejskiej.

Frans Timmermans, vice przewodniczący Komisji Europejskiej, otwierając konsultacje stwierdził:

ta Komisja zmienia sposób, w jaki dotychczas pracowaliśmy, poprzez konsultowanie się z osobami zainteresowanymi i otwarte informowanie o tym z kim się spotyka i dlaczego. Musimy pójść dalej i wprowadzić obligatoryjny rejestr lobbingowy obejmujący trzy instytucje unijne [Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej – przyp. BK], zapewniając pełną przejrzystość działań lobbystów, którzy próbują wpływać na kształt polityk unijnych. Żeby móc przedstawić dobrą propozycję nowego rejestru potrzebujemy zebrać opinię obywateli oraz interesariuszy z całej Europy dotyczącą tego jak działa obecny rejestr i jak powinien się rozwijać.

Konsultacje potrwają 12 tygodni, do 1 czerwca 2016 r. Pytania podzielono na dwie grupy – pierwsza z nich jest ogólna i nie wymaga znajomości szczegółów funkcjonowania obecnego Rejestru Przejrzystości; druga skierowana jest do osób na co dzień korzystających z rejestru.

Zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału w konsultacjach. To od nas zależy czy proces podejmowania decyzji w Unii Europejskiej stanie się bardziej przejrzysty i dostępny dla obywatela.

Kwestionariusz konsultacyjny (w języku polskim) można znaleźć tutaj.

Bądźmy tymi którzy dostarczą organom Unii Europejskiej świeżego spojrzenia z zewnątrz: