Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Branże / Obrona narodowa

Obrona terytorialna i przemysł zbrojeniowy – kto lobbuje w obronności?

Prawo, a więc i działalność lobbystów, w obszarze obrony narodowej dotyczą obrony terytorialnej i obrony cywilnej, działań na rzecz umacniania obronności oraz regulowania działalności zakładów przemysłu obronnego. 

Najwięcej lobbuje przedsiębiorstw, w tym siedem spółek skarbu państwa, związków zawodowych oraz uczelni bądź instytutów naukowych.

Lobbystami zawodowymi aktywnymi w tej branży, których działalność zostawił ślad w tej kadencji, były Krajowa Izba Gospodarki Morskiej i Polska Izba Radiodyfuzji Cyfrowej. Z dużych spółek zbrojeniowych najbardziej widoczna w danych była Polska Grupa Zbrojeniowa SA, ślad zostawiła także działalność WB Group Sp. z o.o.

Sprawdź informacje o tych firmach, korzystając z naszego licznika lobbysty.

Spośród przedstawicieli sił zbrojnych RP na posiedzeniach komisji dotyczących projektów prawa w dziedzinie obronności najczęściej byli obecni przedstawiciele Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych Wojska Polskiego – 24 razy. 16 razy odnotowano obecność delegata Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, zaś 6 razy na komisjach gościł przedstawiciel Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

Największą aktywność lobbystów w branży obronności odnotowaliśmy w styczniu i marcu 2016 r., w październiku 2017 r. oraz w lipcu 2018 r. W tych miesiącach przedstawiciele lobbystów pojawiali się ponad 80 razy na komisjach pracujących nad projektami prawa dla tej branży.

W minionej kadencji procedowano 38 projektów ustaw w tematyce obronności. Spośród nich 33 stanowiły projekty rządowe, natomiast 5 projektów zostało zgłoszonych przez posłów. Ponad połowa (20) projektów ustaw z zakresu obrony narodowej zostało uchwalonych. 3 projekty nie przeszły pełnej procedury legislacyjnej w Sejmie, zaś 15 projektów złożonych nie zakończyło etapu uzgodnień rządowych.

 

 

 

Magdalena Wnuk15.05.2013
Kto i w jakich sprawach lobbuje w Sejmie?

Lobbing jest praktyką polityczną, realizowaną przez osoby bądź podmioty, niebędące przedstawicielami władz publicznych, polegającą na wywieraniu nacisku na organy sprawujące funkcje publiczne w celu osiągnięciu określonego celu.

Czytaj