Kodeks pracy, wsparcie rodzin i osób w trudnej sytuacji, problemy socjalne.
Ponad połowa lobbystów w zakresie polityki społecznej to organizacje społeczne (stowarzyszenia i fundacje). Znacznie mniej aktywne są przedsiębiorstwa i spółdzielnie, organizacje branżowe i związki zawodowe.
W posiedzeniach najczęściej brali udział przedstawiciele następujących instytucji:
W VIII kadencji prace sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny największe zainteresowanie budziły w czerwcu 2016 r. – podczas prac nad poselskim projektem o zasadach rehabilitacji zawodowej i zatrudniania osób niepełnosprawnych oraz nad ustawą o minimalnym wynagrodzeniu, w październiku 2017 r. – komisja obradowała nad zakazem handlu w niedzielę i w kwietniu 2018 r. – gdy w Sejmie trwał protest opiekunów osób niepełnosprawnych, a komisja omawiała rządowy projekt o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.
Obecność słabiej lub mocniej zrzeszonych obywateli w procesie stanowienia prawa jest wyraźnie widoczna. Nie znaczy to jednak, że ich głos i stanowisko są słyszane.
Czytaj19 i 21 listopada Sejm kontynuuje swoje 1. posiedzenie. Po zeszłotygodniowych ślubowaniach poselskich, wyborze marszałków i powołaniach do komisji posłowie przeszli do pracy nad pierwszymi projektami ustaw. Obrady o 10.00 otworzyło expose premiera.
Czytaj