Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Branże / Cyfryzacja i technologie

Dostęp do internetu, regulacje działalności gigantów technologicznych, cyfryzacja urzędów

Najbardziej widocznymi lobbystami w tej branży są Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji, Konfederacja Lewiatan i Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych. Ich działalność pozostawiła największy ślad legislacyjny w tej kadencji.

Przedstawiciele gigantów technologicznych, takich jak Google, Facebook czy Orange i T-Mobile, pojawiają się w rządzie i Sejmie rzadko. Firmy te są członkami organizacji branżowych i to za ich pośrednictwem przeważnie pilnują swoich interesów. Orange, T-Mobile czy Siemens są zrzeszone w Konfederacji Lewiatan, Google – w Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji.

Sprawdź najważniejsze informacje o tych firmach, korzystając z naszego licznika lobbysty.

Z naszych danych wynika, że branża względnie często jest przedmiotem zainteresowania lobbystów zawodowych. Ślad po lobbingu w tym obszarze zostało dziewięć osób i 10 firm, uprawiających zawodowy lobbing. 

Sprawdź kto to, korzystając z naszej filtrowalnej listy lobbystów.

Wszystkie projekty ustaw, dotyczące tej branży wyszły z rządu. Ostatnia ustawa, uchwalona w ósmej kadencji, dotyczyła rozwoju infrastruktury 5G. Ustawa ułatwia i zachęca firmy technologiczne do budowy nadajników telekomunikacyjnych w słabo zaludnionych częściach Polski. W posiedzeniu uczestniczyły co najmniej 54 osoby, w tym co najmniej 31 przedstawicieli różnych grup interesu: samorządowców, przedstawicieli producentów technologii i operatorów sieci telekomunikacyjnej. Wśród nich były duże organizacje branżowe, takie jak Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji czy Polska Izba Komunikacji Elektronicznej.

Sylwia Szołucha24.10.2019
Nowe prawa: wyższe świadczenia socjalne dla pracowników

Oprócz tego w życie wchodzi tzw. megaustawa, która ułatwia operatorom sieci komórkowych stawianie masztów telekomunikacyjnych.

Czytaj