Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Jak wyszukiwać dane w serwisie Jawny Lobbing?

Czym jest lobbing? Kto lobbuje? Sprawdź to w naszym serwisie.

Jak zacząć?

Jeśli słowo lobbing kojarzy Ci się z aferami, korupcją - po prostu pół-legalnym “dogadywaniem się” polityków z biznesem i grupami wpływu - zacznij od naszego krótkiego opisu, w którym tłumaczymy, gdzie zaczyna się i gdzie się kończy lobbing jako w pełni legalna i demokratyczna praktyka w państwie prawa.

Lobbing, czy tego chcemy czy nie, jest praktyką wpisaną w system parlamentarny. W naszej bazie lobbystami nazywamy bardzo różne środowiska i grupy, od lobbystów zawodowych po organizacje pozarządowe.

W świetle polskiego prawa lobbingiem zawodowo zajmują się przede wszystkim różnego rodzaju agencje lobbingowe czy konsultingowe i kancelarie prawne. W rzeczywistości jednak najbardziej aktywnymi w Polsce lobbystami są zrzeszenia branżowe, związki zawodowe i duże przedsiębiorstwa, w tym korporacje międzynarodowe.

Jeśli chcesz sprawdzić, czyj lobbing jest najbardziej widoczny w danych, skorzystaj z naszej zakładki Wykresy, w której pokazujemy najciekawsze dane z naszej bazy. Obejrzyj też nasz krótki filmik, na którym pokażemy Ci jak z tej zakładki korzystać.

Jak prześledzić lobbystę?

Przeczytałeś właśnie o interesach jakiegoś biznesmena lub zobaczyłeś w mediach kampanię jakiejś organizacji branżowej? Jeśli interesuje Cię, czy ta firma lub instytucja uprawiają aktywny lobbing, najłatwiej będzie to sprawdzić właśnie na naszej stronie.

Skorzystaj z naszej wyszukiwarki na stronie głównej lub wejdź w zakładkę Lobbyści w menu górnym. Tam wybierz rodzaj listy (osoby lub instytucje) i w okienko wyszukiwania w prawym rogu wpisz nazwisko lub nazwę potencjalnego lobbysty. Jeśli ich działalność miała miejsce po wyborach 2015 r. i zostawiła po sobie ślad w publicznych rejestrach danych – na pewno pojawi się w wynikach wyszukiwania. 

Jawny Lobbing w trzech krokach

Czekasz na zmiany jakichś przepisów, reformę lub po prostu chciałbyś zobaczyć, kto w Polsce ma wpływy w interesującej Cię branży? Przygotowaliśmy dla Ciebie propozycję, jak w trzech krokach zapoznać się z informacjami z danymi branży na naszej stronie.

Krok 1. W zakładce Wykresy wybierz wykres Top 6 lobbystów. Korzystając z filtrów w lewym rogu, wybierz dane dla interesującej Cię branży, np. zdrowia. Na słupkach otrzymasz informację o działaniach podejmowanych przez 6 najbardziej widocznych lobbystów w tym obszarze, od obecności na posiedzeniu komisji po zgłoszenie lobbingowe. 

Krok 2. W zakładce Akty prawne znajdź najważniejsze ustawy, jakie zostały uchwalone w mijającej kadencji w tym obszarze. Długą listę możesz zawęzić, korzystając z filtrów. Wybierz branżę "zdrowie", typ "projekt ustawy" i "status przegłosowany", a otrzymasz znacznie krótszą listę interesujących cię aktów prawnych.

Krok 3. W zakładce Lobbyści znajdziesz osoby i podmioty aktywne w branży zdrowie. Korzystając z filtrów możesz zawęzić listę nie tylko do branży zdrowia, ale także rodzaju organizacji, którą reprezentują interesujący cię lobbyści, jak przedsiębiorcy, organizacje pozarządowe czy organizacje branżowe.