Obecność słabiej lub mocniej zrzeszonych obywateli w procesie stanowienia prawa jest wyraźnie widoczna. Nie znaczy to jednak, że ich głos i stanowisko są słyszane.
W demokratycznym państwie każda instytucja publiczna powinna prowadzić wykaz spotkań, nie tylko dla wygody zarządzania przestrzenią budynku, ale dla transparentności działań. Ze zdziwieniem odkryliśmy, że dla Kancelarii Sejmu takie założenie nie jest oczywiste.
W życie weszła prezydencka ustawa o KRS. Za utrudnianie polowań myśliwym będą grzywny.
Sprawdź najważniejsze z 62 nowych praw, które weszły w życie w pierwszym tygodniu 2018 r.
CzytajLobbing w Polsce wciąż nie jest jawny i przejrzysty. Ustawa sprzed dziesięciu lat nie spełniła oczekiwań. Najwięcej danych mamy o lobbingu na terenie Sejmu, ale i tam oficjalne rejestry pokazują jedynie wierzchołek góry lodowej.
Przez ostatnie 10 lat w 561 posiedzeniach sejmowej komisji edukacji uczestniczyli przedstawiciele ok. 300 organizacji, firm i instytucji. Tylko dwa razy był to zarejestrowany lobbysta. MamPrawoWiedziec.pl analizuje: kto pilnuje interesów w polskiej oświacie?
Lobbing jest praktyką polityczną, realizowaną przez osoby bądź podmioty, niebędące przedstawicielami władz publicznych, polegającą na wywieraniu nacisku na organy sprawujące funkcje publiczne w celu osiągnięciu określonego celu.