Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Branże / Administracja państwowa

Sprawy związane z bezpieczeństwem wewnętrznym, w tym policją, służbami celną i graniczną

W naszej bazie pod kategorią "administracja publiczna" zebraliśmy informacje dotyczące służb, urzędników państwowych i bezpieczeństwa wewnętrznego. Lobbing w tym obszarze to ochrona  interesów osób zatrudnionych w tzw. budżetówce - funkcjonariuszy służby cywilnej czy policji. To także przepisy regulujące imigrację i sprawy cudzoziemców.

Interesy policji, straży granicznej i celnej są reprezentowane przez związki zawodowe, które są jednym z najczęstszych gości na posiedzeniach komisji sejmowych, w szczególności do spraw wewnętrznych i administracji, ale nie tylko.

Najbardziej widocznymi w danych lobbystami są w tym obszarze Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, Związek Zawodowy Celnicy PL, a także Związek Powiatów Polskich.

W ósmej kadencji Sejmu Sejm pracował nad  228 projektami ustaw, dotyczących administracji państwowej i spraw wewnętrznych. Uchwalonych zostało 139. 

Najwięcej działań lobbystów i grup interesu w tej branży naliczyliśmy w grudniu 2017 r. W tym miesiącu posłowie omawiali w Sejmie m.in. zmiany w ustawie o cudzoziemcach oraz ustawach: o Straży Marszałkowskiej i Przepisy wprowadzające ustawę o Straży Marszałkowskiej.

22.11.2019
Lobbing nie musi być podejrzany

Ministerstwa nie chcą informować o spotkaniach ministrów z lobbystami, choć to kłóci się z zasadami demokratycznego państwa prawa i deklarowaną jawnością procesu legislacyjnego. Szkodzi to też przejrzystości lobbingu.

Czytaj
Sylwia Szołucha17.11.2019
Nowe prawa: zmienia się skład Państwowej Komisji Wyborczej

Kadencja obecnej PKW wygasła z początkiem nowej kadencji Sejmu. Nowy skład po raz pierwszy zostanie wybrany przez posłów. Zmieniły się również wymagania stawiane kandydatom.

Czytaj