Sprawy związane z bezpieczeństwem wewnętrznym, w tym policją, służbami celną i graniczną
W naszej bazie pod kategorią "administracja publiczna" zebraliśmy informacje dotyczące służb, urzędników państwowych i bezpieczeństwa wewnętrznego. Lobbing w tym obszarze to ochrona interesów osób zatrudnionych w tzw. budżetówce - funkcjonariuszy służby cywilnej czy policji. To także przepisy regulujące imigrację i sprawy cudzoziemców.
Interesy policji, straży granicznej i celnej są reprezentowane przez związki zawodowe, które są jednym z najczęstszych gości na posiedzeniach komisji sejmowych, w szczególności do spraw wewnętrznych i administracji, ale nie tylko.
Najbardziej widocznymi w danych lobbystami są w tym obszarze Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów, Związek Zawodowy Celnicy PL, a także Związek Powiatów Polskich.
W ósmej kadencji Sejmu Sejm pracował nad 228 projektami ustaw, dotyczących administracji państwowej i spraw wewnętrznych. Uchwalonych zostało 139.
Najwięcej działań lobbystów i grup interesu w tej branży naliczyliśmy w grudniu 2017 r. W tym miesiącu posłowie omawiali w Sejmie m.in. zmiany w ustawie o cudzoziemcach oraz ustawach: o Straży Marszałkowskiej i Przepisy wprowadzające ustawę o Straży Marszałkowskiej.
Ministerstwa nie chcą informować o spotkaniach ministrów z lobbystami, choć to kłóci się z zasadami demokratycznego państwa prawa i deklarowaną jawnością procesu legislacyjnego. Szkodzi to też przejrzystości lobbingu.
CzytajKadencja obecnej PKW wygasła z początkiem nowej kadencji Sejmu. Nowy skład po raz pierwszy zostanie wybrany przez posłów. Zmieniły się również wymagania stawiane kandydatom.
Czytaj