Edukacja dzieci i młodzieży, szkolnictwo wyższe i badania naukowe
Lobbing w edukacji jest widoczny przede wszystkim na etapie prac legislacyjnych w Sejmie. Przedstawiciele związków zawodowych, szkół czy placówek wychowawczych biorą udział w konsultacjach publicznych w rządzie, a także przesyłają swoje opinie do projektów ustaw i rozporządzeń na etapie opiniowania.
Spośród szkół, które biorą udział w pracach nad zmianami w prawie, w minionej kadencji na pierwszy plan wysuwają się policealne szkoły zawodowe, szkolące żeglarzy i marynarzy.
Czytaj więcej o żegludze.
Wiemy, że w mijającej najwięcej uwagi lobbystów i grup obywateli wzbudziły dwie ustawy reformujące działanie szkolnictwa wyższego w Polsce: Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Na etapie prac rządowych do każdego projektu przedstawiciele różnych grup interesów i obywatele nadesłali ponad 300 dokumentów z uwagami. Nasz zespół nadal pracuje nad ich przetworzeniem.
Przez ostatnie 10 lat w 561 posiedzeniach sejmowej komisji edukacji uczestniczyli przedstawiciele ok. 300 organizacji, firm i instytucji. Tylko dwa razy był to zarejestrowany lobbysta. MamPrawoWiedziec.pl analizuje: kto pilnuje interesów w polskiej oświacie?
Czytaj