Sprawy związane z przestrzeganiem prawa, praw człowieka i praworządności oraz z funkcjonowaniem sądów, prokuratury, notariatu, adwokatury i obsługi prawnej.
W serwisie Jawny Lobbing są to przede wszystkim działania w ramach Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka oraz Ministerstwa Sprawiedliwości. Procedowane projekty ustaw dotyczą m.in. Trybunału Konstytucyjnego, Krajowej Rady Sądownictwa, Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, zmian w kodeksach (np. cywilnym, karnym), komorników sądowych, Służby Więziennej.
W VIII kadencji, typami instytucji, które najczęściej lobbowały były: organizacje społeczne, organizacje branżowe i izby oraz przedsiębiorstwa i spółdzielnie. Stanowiły one ok. 70 proc. wszystkich podmiotów podejmujących działania lobbingowe w Ministerstwie Sprawiedliwości lub w Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Na obradach Komisji i Sprawiedliwości i Praw Człowieka najczęściej obecne były: organizacje społeczne i stowarzyszenia oraz organizacje branżowe i izby.
Byli to przedstawiciele następujących instytucji:
Helsińska Fundacja Praw Człowieka 20 razy
Związek Polskich Parlamentarzystów 15 razy
Stowarzyszenie Sędziów Polskich “Iustitia” 9 razy
Największe zainteresowanie lobbystów w VIII kadencji pracami komisji sprawiedliwości i praw człowieka można było zaobserwować w kwietniu 2018 r.
Wtedy posłowie pracowali nad trzema dużymi zmianami w sądownictwie:
Ustawa o Sądzie Najwyższym (41 aktywności)
Ustawa o zmianie ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o Sądzie Najwyższym (38 aktywności)
W VIII kadencji najwięcej projektów przedłożył rząd.
Sądy cywilne mają pracować sprawniej m.in. przez odejście od tzw. fikcyjnego doręczenia awizo oraz możliwość szybkiego oddalania bezzasadnych pozwów. Wprowadzono także korzystne rozwiązanie dla pracowników bezprawnie zwolnionych z pracy.
CzytajOprócz tego m.in. uruchomienie rejestru sprawców kradzieży oraz więcej odszkodowań za represje z okresu PRL.
Czytaj