Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Branże / Unia Europejska

Prawo dotyczące Unii Europejskiej tworzone przez polski sejm i rząd to przede wszystkim ratyfikacje umów, informacje na temat zaangażowania kraju w prace unijne oraz uchwały wyrażające stanowiska Polski wobec polityk europejskich.

Prawo europejskie jest jednym z najrzadziej lobbowanych obszarów. W VIII kadencji Sejmu różne instytucje włączały się w prace w tym obszarze tylko 99 razy (dla porównania w temacie rolnictwa podjęli ponad 3 tys. aktywności). Jedynym lobbystą zawodowym było Towarzystwo Gospodarcze Polskie Elektrownie, którego przedstawicielka Halina Bownik-Trymucha wzięła udział w posiedzeniu komisji ds. Unii Europejskiej w ramach prac nad analizą wykonania budżetu państwa w 2016 r.

Najbardziej aktywni lobbyści niezawodowi w temacie Unii Europejskiej to:

W VIII kadencji pracowano nad 4 ustawami dotyczącymi spraw europejskich: zmiana przepisów w związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii, dostosowanie do wspólnotowych przepisów zasad kontroli sądów nad procedurą wizową, regulacja statusu europejskich partii politycznych oraz zasady wydatkowania środków unijnych. Znacznie więcej przyjęto uchwał sejmowych przygotowanych przez komisję lub grupę posłów, rząd przygotował też 14 projektów rozporządzeń. Różne grupy interesów w ogóle nie brały udziału w procesie legislacyjnym na poziomie rządowym - nie uczestniczyły w konsultacjach, nie przesyłały zgłoszeń lobbingowych. Jedyna aktywność polegała na uczestnictwie w posiedzeniach komisji 

Bartosz Kwiatkowski23.03.2017
Parlament Europejski wykonał krok w stronę większej jawności lobbingu w UE

Z półrocznym opóźnieniem, ale jednak – Komisja Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFCO) przyjęła 21 marca, znaczną większością głosów, raport „Rozliczalność, przejrzystość i rzetelność w instytucjach UE”, przygotowany przez posła Svena Giegolda. Jest to pierwszy krok do zwiększenia przejrzystości i uczciwości lobbingu w instytucjach UE.

Czytaj
Bartosz Kwiatkowski17.03.2017
Bezczynność Parlamentu Europejskiego może zniweczyć reformę rejestru lobbingowego UE

Parlament Europejski musi zrobić więcej w sprawie przejrzystości lobbingu – domaga się ponad 100 organizacji pozarządowych w opublikowanym dzisiaj liście otwartym.

Czytaj