Używamy i uzyskujemy dostęp do cookies i podobnych technologii w celach statystycznych. Możesz określić w przeglądarce warunki przechowywania i dostępu do cookies. Więcej...

Branże / Finanse publiczne

Sprawy dotyczące m.in. systemu pieniężnego, kredytowego i podatkowego, płac, dochodów, budżetu państwa, funduszy celowych, podmiotów z udziałem Skarbu Państwa, ceł.

Są to działania w ramach Ministerstwa Finansów oraz Komisji Finansów Publicznych. Akty prawne mogą dotyczyć np. zmian w planie finansowym czy wprowadzania nowych podatków lub ulg podatkowych. 

30 proc. lobbystów w zakresie finansów publicznych to przedsiębiorstwa. Często lobbują także organizacje społeczne (stowarzyszenia i fundacje) oraz organizacje branżowe i izby. W sumie te trzy kategorie podmiotów stanowią ok. 70 proc. wszystkich lobbystów w finansach.

W posiedzeniach komisji finansów najczęściej brali udział przedstawiciele następujących instytucji:

Związek Banków Polskich (66 razy)

Krajowa Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa (63 razy)

Konfederacja Lewiatan (41 razy)

Największą aktywność lobbystów w branży finansów publicznych zanotowano we wrześniu 2018 r. Procedowano wtedy m.in. ustawę o pracowniczych planach kapitałowych (19 aktywności lobbystów) oraz ustawę o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (14 aktywności)

Autorem projektów w finansach publicznych jest najczęściej rząd. 

Sylwia Szołucha09.01.2020
Sejm: budżet, rekompensaty dla mediów publicznych i Kolej Plus

8 stycznia 2020 r. rozpoczęło się trzecie posiedzenie Sejmu IX kadencji. Potrwa trzy dni. W trakcie posiedzenia posłowie zajmą się m.in. dwoma projektami obywatelskimi, projektem budżetu oraz wsparciem finansowym kolei.

Czytaj
Sylwia Szołucha19.11.2019
Sejm: expose premiera i pierwsze projekty

19 i 21 listopada Sejm kontynuuje swoje 1. posiedzenie. Po zeszłotygodniowych ślubowaniach poselskich, wyborze marszałków i powołaniach do komisji posłowie przeszli do pracy nad pierwszymi projektami ustaw. Obrady o 10.00 otworzyło expose premiera.

Czytaj