Przedsiębiorczość, energetyka, przemysł, inwestycje - gospodarka to jedna z najczęściej lobbowanych branż
W VIII kadencji Sejmu lobbyści zawodowi i niezawodowi 1471 razy podejmowali różne działania by wpływać na prawo: przychodzili na posiedzenia komisji, brali udział w konsultacjach rządowych, opiniowali projekty prawa i składali zgłoszenia lobbingowe.
Sprawy gospodarcze są ważne dla przedsiębiorstw i spółdzielni: ta grupa lobbystów najaktywniej brała udział w pracach legislacyjnych dotyczących gospodarki, a żaden inny temat nie wiązał się z tak dużą aktywnością przedsiębiorców.
Sprawami gospodarki w Sejmie zajmowały się trzy komisje. Najwięcej uczestników przyciągnęła Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi, szczególnie posiedzenia z lutego 2016 r. gdy Komisja Gospodarki Morskiej omawiała budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną. W tym samym miesiącu Komisja Gospodarki i Rozwoju dyskutowała nad sytuacją branży hutniczej, a Komisja ds. Energii i Skarbu Państwa zajmowała się rynkiem gazu, rolą PGNiG S.A. oraz terminalu LNG w polityce cenowej oraz bezpieczeństwie energetycznym Polski, a także kontrolą inwestycji KGHM.
Na posiedzeniach komisji sejmowych, na których omawiano sprawy gospodarcze, najczęściej pojawiały się związki zawodowe marynarzy i rybaków. W rządzie najaktywniejsza była Konfederacja Lewiatan i spółki sektora energetycznego.
Top 3 lobbystów w dziedzinie gospodarki podczas VIII kadencji Sejmu
Konfederacja Lewiatan (38 aktywności)
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo S.A. (23 aktywności)
Polska Spółka Gazownictwa (12 aktywności)
Krajowa Sekcja Morska Marynarzy i Rybaków NSZZ Solidarność (51 obecności na posiedzeniach komisji)
Federacja Związków Zawodowych Marynarzy i Rybaków (27 obecności na posiedzeniach komisji)
Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej (23 obecności na posiedzeniach komisji)